کرایولیپولیز | راه حلی مناسب برای کاهش موضعی چربی و لاغری سریع

کرایولیپولیز چیست

کرایولیپولیز(cryolipolysis) روشی غیرجراحی برای فرم دادن به بدن به وسیله‌ی از بین بردن موضعی چربیهای بدن در اندامهای چاق است. در این روش چربیهای زیر پوستی، بدون آسیب زدن به پوست یا بافتهای مجاور، منجمد و در نتیجه متلاشی می‌شوند و سپس این چربیهای مرده توسط فرآیند طبیعی بدن طی دو تا چهار ماه دفع می‌شوند.
این روش به خاطر غیرتهاجمی بودن، نیاز نداشتن به عمل جراحی، نداشتن عوارض جانبی جدی، سرپایی بودن و نداشتن دوران بهبودی بسیار مورد استقبال است. سالانه حدود چهارصد و پنجاه هزار نفر در سراسر جهان از این روش استفاده می‌کنند

کلمه‌ی «کرایولیپولیسیز» از سه بخش «کرایو» به معنی سرما، «لیپو» به معنی چربی و «لیسیز» به معنی انحلال، تشکیل شده است. در ایران به جای کرایولیپولیسیز برای راحتی کرایولیپولیز گفته می‌شود، که در این مطلب نیز ما از همین کلمه استفاده می‌کنیم.

سالها پیش، دانشمندان در دانشگاه هاروارد مشاهده کردند که چاله‌ای در گونه‌ی کودکانی که بستنی یخی می‌خورند ایجاد می‌شود. آنها دریافتند که بستنی یخی باعث یخ زدن و از بین رفتن بسته‌های کوچکی از سلولهای چربی می‌شود، بدون آنکه به پوست آسیب بزند.

این یافته که سرما می‌تواند سلولهای چربی را بدون آسیب زدن به پوست یا بافتهای مجاور از بین‌ببرد، اساس به وجود آمدن روش کرایولیپولیزشد.

کرایولیپولیز در چه مواردی استفاده می‌شود؟

گاهی اوقات، مهم نیست چقدر سخت ورزش می‌کنید یا چه رژیم غذایی سفت و سختی می‌گیرید، بعضی نواحی بدن به نظر نمی‌رسد قصدی برای کوچکتر شدن داشته باشند. همه‌ی ما از این نواحی در بدنمان داریم که هر چقدر هم سخت تلاش کنیم، هیچ تغییری در اندازه و شکل آنها ایجاد نمی‌شود. برآمدگیهای پایین شکم، دور پهلو و بازو از این دسته است.
کرایولیپولیز روشی است که با از بین بردن سلولهای چربی در این قسمتها، ما را در کوچک کردن و تغییر شکل این نواحی لجباز که در برابر بقیه روشها مقاوم بوده‌اند، کمک می‌کند.

کرایولیپولیز در کدام نواحی بدن استفاده می‌شود؟

از این روش می‌توانید در نواحی مختلف بدن که چربی اضافی دارید استفاده کنید. معمولا برای شکم، زیر شکم، پهلوها، ران و باسن استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای از بین بردن چربیهای غبغب یا بازو نیز استفاده شود.
در اینجا ما به پنج قسمت بدن که می‌تواند از کرایولیپولیز بیشترین سود را ببرد، می‌پردازیم:

رانهای بزرگ


اگر رانهای کمتر چاق و خوش حالتتری می‌خواهید، کرایولیپولیز می‌تواند کمکتان کند. کرایولیپولیز با کوچک کردن قسمتهای داخلی و بیرونی ران به خوش فرم کردن رانها کمک میکند و به شما کمک می‌کند که آسوده خاطر لباسهای کوتاه یا شلوارهای تنگ بپوشید.


شکم ناحیه‌ای مشکل‌زا برای بسیاری از افراد است. این ناحیه برخی اوقات با ورزشهای شکمی و رژیمهای غذایی سخت هم کوچکتر نمی‌شود. به همین خاطر شکم ناحیه‌ی مناسبی برای استفاده از کرایولیپولیز می‌باشد. با کرایولیپولیز می‌توانید شکمی تخت را تجربه کنید.

برآمدگیهای پهلو


فقط یک جلسه کرایولیپولیز می‌تواند به طور مؤثری چربیهای این ناحیه را از بین ببرد. پس از کمتر از ۲ ماه می‌توانید کاهش چشمگیر چربی را در ناحیه دور کمرتان مشاهده کنید.

چربی های پشت


استفاده از این روش می‌تواند به طور مؤثری چربیهای ناحیه بالاتنه را که موجب به وجود آمدن برآمدگیهای ناخوشایند هنگام پوشیدن لباس زیر یا لباسهای تنگ مجلسی می‌شوند، از بین ببرد. وبه شما برای داشتن ظاهری خوش فرم تر کمک کند.

غبغب


از بین بردن چربی در ناحیه‌ی غبغب به آسانی از بین بردن چربی در نواحی دیگر بدن توسط کرایولیپولیز است. تنها پس از یک یا دو جلسه بدون نیاز به جراحی یا استفاده از سوزن می‌توانید نتیجه را ببینید!

کرایولیپولیز چگونه انجام می‌شود؟

کرایولیپولیز به وسیله دستگاههای کرایولیپولیز انجام می‌شود. دستگاههای مختلف این روش از فناوریهای مختلف از جمله لیزر، امواج رادیویی یا مافوق صوت برای ایجاد سرما استفاده می‌کنند. اما روش استفاده از این دستگاهها، بدون توجه به فناوری استفاده شده در آنها مشابه است. این دستگاهها دارای صفحاتی در اندازه‌ها و شکلهای گوناگون، مناسب برای هر قسمت بدن هستند، که به ناحیه مورد نظر بدن وصل می‌شوند. همچنین پدهای ژل نیز روی همین ناحیه قرار داده می‌شوند تا از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری کنند. سپس دستگاه با ایجاد سرما تا منفی ۷ درجه سلیسیوس، باعث انجماد چربی در آن قسمت می‌شود. سرمادهی به تدریج و بدون آسیب زدن به پوست یا بافتهای مجاور انجام می‌شود. بعد از پایان کرایولیپولیز، معمولا ناحیه‌ی مورد نظر ماساژ داده می‌شود.

سرمای لازم برای انجماد چربی کمتر از سرمای لازم برای انجماد پوست است، در نتیجه چربی زودتر از پوست منجمد می‌شود. با استفاده از این ویژگی، در روش کرایولیپولیز، سرمای به دقت اندازه گیری شده از طریق پوست به لایه‌های چربی اعمال می‌شود. این سرمادهی که مدت زمان آن نیز قبلا به دقت محاسبه شده باعث بلور شدن و متلاشی شدن چربیها می‌شود، بدون اینکه به پوست یا بافتهای مجاور آسیبی وارد کند. سپس این چربیها به وسیله‌ی سیستم لمفتیک بدن، روند دفع شدن طبیعی را آغاز می‌کنند. این فرآیند که ماهها طول می‌کشد باعث کاهش تدریجی لایه‌های چربی می‌شود.

اقدامات لازم قبل از شروع کرایولیپولیز

اگر چه این روش یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن چربیها است، اما بهتر است قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید، گزینه‌ی مناسبی برای کرایولیپولیز هستید. این روش برای کسانی که خواهان تغییر چشمگیر در وزن یا شکل بدن خود هستند، مناسب نیست. اگر شما از این دسته افراد هستید، پزشکتان ممکن است روشهای مکمل دیگری را قبل از شروع به کرایولیپولیز به شما پیشنهاد کند.
همین طور مهم است که پیش از شروع کرایولیپولیز، اطمینان حاصل کنید که مشکل سلامتی خاصی ندارید و در سلامتی کامل به سر می‌برید تا از عوارض ناخوشایند و ناخواسته در آینده جلوگیری کنید.
همچنین پزشکتان با بررسی شرایطتان برای شما توضیح خواهد داد که چه نتیجه‌ای را از کرایولیپولیز انتظار داشته باشید. این شما را از داشتن انتظارات غیرواقعی و سرخوردگی بعد از انجام کرایولیپولیز محافظت می‌کند.

آیا کرایولیپولیز برای شما مناسب است

کرایولیپولیز برای همه مناسب نیست. شما نباید بیش از ۲۰‎٪ اضافه وزن داشته باشید. این روش، درمانی برای چاقی مفرط نیست. بلکه روشی مناسب برای از بین بردن مقداری کوچک از چربیهایی است که به روشهای دیگر کم کردن وزن از قبیل ورزش و رژیم غذایی مقاوم مانده‌اند.
کرایولیپولیز روشی امن و مؤثر برای از بین بردن چربیها در بسیاری افراد است. اما افرادی هستند که نباید از کرایولیپولیز استفاده کنند. افرادی که مشکلات زیر را دارند به خاطر امکان بروز عوارض خطرناک باید از کرایولیپولیز پرهیز کنند. این مشکلات عبارتند از:

• کرایوگلوبولینمی
• نشانگان آگلوتینین سرد
• پاروکسیمال کلد هموگلوبینوری (PCH)

چه این مشکلات را داشته باشید یا نه، بهتر است قبل از استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید.

مدت زمان انجام کرایولیپولیز


هر جلسه بسته به نوع دستگاه مورد استفاده، تعداد دستگاههای مورد استفاده و تعداد نواحی مورد درمان بین ۴۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول می‌کشد. هر ناحیه به طور معمول، تقریبا به اندازه‌ی یک کف دست شما است. بنابراین هر کدام از برآمدگیهای پهلو یک ناحیه و قسمت شکم دو ناحیه به شمار می‌آید. هر دستگاه در آن واحد می‌تواند برای یک ناحیه استفاده شود. اما در هر مراجعه می‌توانید بیش از یک ناحیه را کرایولیپولیز کنید.
مثلا فرض کنید مرکزی که مراجعه می‌کنید دارای یک دستگاه باشد که زمان لازم برای انجام هر ناحیه برای آن نوع دستگاه یک ساعت باشد، آنگاه برای کرایولیپولیز دو پهلوی خود که دو ناحیه به شمار می‌آید، دو ساعت لازم است. به این ترتیب که، هریک از پهلوها به نوبت کرایولیپولیز می‌شوند و کرایولیپولیز هر کدام یک ساعت به طول می‌انجامد. اما اگر همین مرکز دارای دو دستگاه با همین ویژگی بود، با استفاده‌ی همزمان دو دستگاه، هر کدام برای یکی از پهلوها، یک جلسه، فقط یک ساعت طول می‌کشید، یعنی نصف زمان قبلی.

به چند جلسه کرایولیپولیز نیاز دارم؟


بیشتر افراد فقط به یک جلسه روی ناحیه‌ی مورد نظرشان نیاز دارند. برخی ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. تعداد جلسات مورد نیاز، به میزان چربی‌ای که دوست دارید از دست بدهید، بزرگی ناحیه‌ی مورد نظر و متابولیسم بدنتان بستگی دارد. با مشورت با پزشکتان می‌توانید تصمیم بگیرید به چند جلسه نیاز دارید.

چقدر تغییر خواهم کرد؟ و چه مدت طول می‌کشد تغییری ببینم؟

معمولا می‌توانید انتظار داشته باشید که به ازای هر جلسه بین ۲۰‎٪ تا ۴۰‎٪ از چربی محل مورد نظر را از دست بدهید، البته باید در نظر داشته باشید که نتیجه از فرد به فرد بسته به شرایط شخصیشان متفاوت است. بعضی افراد در کمتر از ۲ تا ۳ هفته بعد از یک جلسه‌کرایولیپولیز می‌توانند تغییر را مشاهده کنند، در حالی که بدن به دفع چربی تا ۴ ماه بعد از جلسه کرایولیپولیز ادامه می‌دهد. پس اوج تغییر را پس از ۴ ماه مشاهده می‌کنید.

بهبودی و ریکاوری بعد از کرایولیپولیز


هیچ دوران نقاهتی برای این روش وجود ندارد. کرایولیپولیز یک روش سرپایی است و بلافاصله بعد از جلسه می‌توانید به محل کار خود برگردید یا به انجام کارهای روزمره‌تان بپردازید.

عوارض احتمالی روش کرایولیپولیز


بعضی افراد ممکن است بی‌حسی، تورم، کبودی، قرمزی یا احساس گزگز در محل مورد نظر احساس کنند اما همه‌ی این عوارض موقتی است و بعد از مدت کمی به طور کامل از بین می‌روند.

امکان بازگشت چربی ها بعد از کرایولیپولیز


بدن ما دارای تعداد ثابتی سلولهای چربی است و در نتیجه سلولهای جدید چربی بازتولید نخواهد کرد. در حقیقت چاق شدن، نتیجه‌ی بزرگتر شدن سلولهای چربی است نه تولید سلولهای جدید چربی.
اگر ناگهان بعد از کرایولیپولیز به شدت میزان کالری مصرفیتان را افزایش ندهید، نتیجه دائمی خواهد بود. اما اگر بعد از عمل سبک زندگیتان را در جهت ناسالم و متفاوت با قبل تغییر دهید، سلولهای چربی باقی مانده بزرگتر خواهند شد که باعث چاقی محل مورد نظر می‌شوند. اما باز به خاطر داشته باشید که به «تعداد» سلولهای چربی در آن ناحیه اضافه نخواهد شد.
در غیر این صورت با داشتن سبک زندگی و رژیم قبلیتان نتیجه کرایولیپولیز دائمی خواهد بود.

مزایا و معایب کرایولیپولیز نسبت به روشهای مشابه

مقایسه‌ی کرایولیپولیز با لیپوساکشن


لیپوساکشن روش برداشتن چربی به وسیله‌ی جراحی است، که نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در این روش به وسیله‌ی لوله‌های بزرگی، چربی از ناحیه‌ی مورد نظر خارج می‌شود که باعث دیدن نتیجه‌ی قابل مشاهده بلافاصله بعد از عمل می‌شود.
اما به هر حال این روش، روشی تهاجمی است که به یک یا دو هفته برای بهبودی بعد از عمل نیاز دارد. همچنین احتمال به وجود آمدن عوارضی مانند عفونت بعد از عمل وجود دارد. اما کرایولیپولیز به جراحی نیاز ندارد و در نتیجه دوران بهبودی ندارد و روشی سرپایی است.
در حقیقت، فکر داشتن عمل جراحی و زمان بهبودی طولانی بعد از آن چیزی است که افراد بسیاری را از انجام روشهای قبلی منصرف کرده است. اما با این روش، دلایل قدیمی که افراد از برداشتن چربیهای اضافی پرهیز می‌کردند از بین رفته است.

مقایسه‌ی کرایولیپولیز با رژیم و ورزش


سلامتی و همچنین ظاهر شما به میزان زیادی وابسته به یک رژیم غذایی متعادل و ورزش مرتب است. کرایولیپولیز نباید جای رژیم غذایی سالم و ورزش را بگیرد، بلکه روشی مکمل است که شما را برای رسیدن به اهداف سلامتی و زیباییتان کمک می‌کند. رژیم غذایی و ورزش به کوچک شدن سلولهای چربی کمک می‌کند، اما نمی‌تواند شما را به طور دائمی از شر آنها خلاص کند. کرایولیپولیز با منجمد کردن سلولهای چربی به طور دائمی آنها را از بین می‌برد. وبا بهبود ظاهر شما، شما را تشویق می‌کند که سبک زندگی سالمتان را ادامه دهید.

دستگاههای کرایولیپولیز

دستگاههای مختلفی برای کرایولیپولیز وجود دارد. معروفترین آنها که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هم است، کول اسکالپتینگ (coolsculpting) متعلق به شرکت زلتک (Zilteq) می‌باشد.
اسلیم وان ایکس ۶ (SlimOne X6) ، دستگاه دیگری است که از شش روش مختلف فرم دهی به بدن و صورت از جمله کرایولیپولیز استفاده می‌کند.
از دیگر دستگاهها می‌توان به اف‌کیو‌جی۵۰ (FQG50) متعلق به شرکت فوتای (Futai) و فت فریزینگ (Fat Freezing) ساخته شده توسط شرکت اسرایز تاچ (Asrai’s Touch) نام برد.
همچنین می‌توانید در بازار دستگاههای کوچک همراه کرایولیپولیز، قابل استفاده در خانه را پیدا کنید.

هزینه کرایولیپولیز

قیمت کرایولیولیز بر اساس سطحی که دستگاه در هر مرحله می تواند وکیوم کند محاسبه میشود لذا بسته یه شکل و بزرگی و کوچکی قسمت مورد نظر قبمتها متفاوت می شود

خدمات زیبایی

filler injection

جستجو

زیبایی پوست و صورت

fat injection
logo-white

مشاور لاغری و زیبایی شما

کلینیک شمال تهران: ۱۶ ۲۸۴ ۲۸۴

© 2019 لاغری. تمامی حقوق محفوظ است.