لاغری با لیپوساکشن | عوارض ،مزایا و هزینه های لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از رایج ترین روشهای جراحی پلاستیک میباشد .اگر چه بیشتر بیماران را خانمها تشکیل میدهند اما انجام جراحی لیپوساکشن در اقایان هم نسبت به سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است .گاهی اوقات تجمع بیش از حد بافت چربی تغییرات چشمگیری در ظاهر و زیبایی فرد ایجاد میکند .
خانم ها بیشتر تجمع چربی را در نواحی تحتانی شکم ، باسن وقسمت خارجی ران دارند که در واقع این مناطق نواحی هستند که حذف چربی هایشان توسط فعالیت بدنی بسیار مشکل خواهد بود .در اقایان نواحی اصلی این مشکل در موضع شکم، سینه و دور کمر میباشد.عموما چربی در دو دسته سطحی و عمقی طبقه بندی میشود .چربی سطحی رنگی روشن تر و فشرده تر دارد در حالیکه چربی های عمقی زرد رنگ بوده وفشردگی ندارند.هدف لیپوساکشن تحت تاثیر قرار دادن چربی های عمقی است .
در انجام لیپوساکشن سطحی باید جانب احتیاط را رعایت کنیم زیرا امکان ایجاد ناهمواری روی سطح پوست وجود دارد
عموما لیپوساکشن به صورت بیهوشی عمومی انجام میشود اما در صورت انجام در نواحی کوچکتر با بی حسی وریدی موضعی صورت میگیرد .تکنیک های متنوعی جهت انجام لیپوساکشن وجود دارد .پزشکان معمولا ترجیح میدهند از روشی که سبب نفوذ محلول حاوی ماده ی بی حسی کننده ی موضعی به داخل بافت میشود استفاده کنند . این پروسه به طور موثری سبب کاهش میزان خونریزی طی جراحی میشود . در لیپوساکشن به روش سنتی از کانولاهای کوچکی که به دستگاه ساکشن متصل بودند استفاده میشد . این کانولاها از طریق ایجاد برش های کوچک در مناطقی که به خوبی قابل ترمیم هستند تاثیر میگذاشتند. .روش های دیگر مورد استفاده شامل لیپوساکشن توسط امواج مکانیکی ولیپوساکشن توسط امواج اولتراسوند میباشد .
در روش لیپوساکشن به کمک امواج مکانیکی کانولا به یک موتور الکتریکی که با سرعت بسیار بالا نوسان میکند متصل میشود وبه شکستن چربی ها کمک کرده وسبب تسهیل خروج چربی ها از بدن میشود .این روش کمتر تقاضا میشود ودر عین حال در این روش جراح توجه ویزه ای به خروج چربی دقیقا در ناحیه مورد نظر دارد . در روش لیپوساکشن بر پایه امواج اولتراسوند که توسط بسیاری از جراحان انجام میشود .انرزی اولترا سوند از طریق کانولا پخش میشود وسبب ذوب چربی ها و تسهیل در فرایند خروج آنها خواهد شد .احتیاط لازم در این روش این است که نباید امواج اولتراسوند خیلی نزدیک سطح پوست مورد استفاده قرار گیرند زیرا احتمال سوختگی پوستی را افزایش میدهند .این موارد همواره باید مورد توجه جراح قرار گیرد .
انتظارات بیمار
بیمار معمولا روز جراحی به منزل میرود و به وی توصیه میشود که حتما از یک گن تنگ برای چندین هفته جهت کاهش سایز بهینه استفاده کند .بیمار نیاز به ۶تا ۹ ماه زمان دارد تا نتیجه نهایی را مشاهده کند.کبودی در ناحیه جراحی طبیعی بوده و با گذشت زمان بهبود میابد .حس گرفتگی پوست توسط برخی بیمار گزارش شده که بطور موقتی است و مربوط به خود مراقبتی پوست است .اگر چه لیپوساکشن روشی بسیار رایج میباشد اما استفاده از ان در هر بیمار با هر وضعیتی موثر نیست .عوارض قابل توجهی در این روش در صورتی که توسط فرد متخصص با تجربه انجام نشود وجود دارد .راهکار اصلی جهت جلوگیری از ایجاد عوارض شامل گرفتن سابق پزشکی در فرد،معاینات جسمی و اگاه کردن بیمار نسبت به روش جراحی میباشد .

روش انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن که لیپوپلاستی هم از ان یاد میشود، روشی در جراحی پلاستیک میباشد که طی آن حذف چربی های تجمع یافته در نواحی مختلف بدن صورت میگیرد و سبب کاهش قابل توجه سایز در فرد میشود .لیپوساکشن روشی است که میتواند به حذف چربی های مقاوم به درمان در صورتی که فرد توان فعالیت بدنی رعایت رژیم غذایی را نداشته باشد کمک کند .
منشا فرایند لیپوساکشن در ایتالیا در سال ۱۹۷۴توسط دکتر فیشر صورت گرفت اما این روش در سال ۱۹۸۰در کشور امریکا مورد استقبال و توجه قرار گرفت .در سال ۱۹۸۵ دکتر کلین تکنیک بسیار مهمی که طی آن تحول روش جراحی صورت گرفت و به شکل امروزی در امد .در روش جدید از کانولاهای کوچکتر لوله ساکشن استفاده میشود وبه بیمار اسیب کمتری وارد اورده بنابراین سبب کاهش عوارض جانبی و خطرات وابسته به لیپوساکشن میشود .اغلب لیپوساکشن یک روش جراحی مستقل به حساب نمی اید در برخی موارد همراه دیگر روش های جراحی مانند کاهش سایز سینه و ابدومینوپلاستی صورت میگیرد .با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی لیپوساکشن یکی از معمول ترین روش های جراحی پلاستیک در حال انجام است .انجمن جراحان پلاستیک امریکا در سال ۲۰۱۱نزدیک به ۰۰۰/۲۰۵ در آمریکا را تحت جراحی لیپوساکشن قرار دادند .

از لیپوساکشن برای لاغری چه نواحی از بدن میشود استفاده کرد

بیشترین استفده از لیپوساکشن عبارت است از

  • لیپوساکشن شکم و پهلوها
  • بازوها
  • ران
  • قسمت داخلی زانو
  • پشت
  • قفسه سینه وگردن

با این وجود حتی در مناطق کوچکتر شامل گونه ها،چانه ومچ پا امکان خارج کردن چربی در این نواحی وجود دارد وسبب بهبود وضعیتشان طی لیپوساکشن میشود

لیپوساکشن برای چه افرادی قابل استفاده است ؟

لیپوساکشن روشی جایگزین برای کاهش وزن نیست .این عامل که فرد همچنان بتواند از طریق رژیم غذایی مناسب وفعالیت بدنی برای کاهش وزن اقدام کند بسیار ضروری است .لیپوساکشن بیشتر جهت کاهش سایز در مناطق مختلف بدن مورد توجه است .تجمع چربی در بعضی قسمت های بدن بیمار جز ویژگی های ژنتیکی وخصوصیات خانوادگی فرد میباشد وکمتر نقش رژیم عذایی و فغالیت بدنی در آن مطرح است .
هر بیمار که قصد انجام عمل لیپوساکشن را دارد ابتدا باید به طور کامل ارزیابی شود .بررسی متناسب بودن وزن فعلی برای قد و وضعیت بدنی فرد مهم میباشد. پزشک در مورد تاریخچه پزشکی فرد، رژیم غذایی وبرنامه ورزشی وی، داروهای که فرد در حال استفاده از آنهاست اطلاعات میگیرد .در مورد نوع روش لیپوساکشن با بیمار صحبت میکند.لیپوساکشن برای همه بیماران مناسب نیست وافرادی که در معرض خطر هستند کاندید انجام لیپوساکشن نیستند مانند افراد مبتلا به چاقی مفرط، افراد دیابتیک،افراد مصرف کننده سیگار، افرادی مبتلا به اختلالات بافت هم بند کلاژن /افراد مبتلا به مشکلات عروقی /مصرف کنندگان مواد مخدر وکسانی که الکل مینوشند /افسردگی /بارداری

اگر فردی کاندید انتخاب لیپوساکشن است باید موارد زیرجهت انتخاب کاندید مناسب بررسی شود:

۱- بیش از ۲۰ پوند اضافه وزن نداشته باشد
۲- به طور منظم ورزش کند از نظر فیزیکی بدنی متناسب داشته باشد
۳- پوست بیمار الاستیسیته مناسب داشته باشد تا به آسانی بعد از حذف چربی پوست به حالت تطابق برگرد .اگر لیپو ساکشن در ناحیه ای به شکل وسیع صورت گیرد نیاز به حذف چربی اضافه وجود دارد
۴- بیمار انتظارات واقعی راجع به نتایج لیپوساکشن داشته باشد .
در حالیکه اطلاعات بالا به طور معمول از دستور العمل های عمومی است تنها فردی که صلاحیت بیمار جهت انجام وعدم انجام لیپوساکشن را میدهد پزشک جراح است که آیا فرد کاندید مناسبی جهت انجام لیپوساکشن هست یا نه; اگر چه این روش یکی از متداولترین روش های جراحی است اما سلامتی وامنیت بیمار یکی از مهمترین مسایل مد نظر میباشد .

انواع مختلف روشهای لیپوساکشن

لیپوساکشن مانند مراجعه به دندانپزشک نیست. جراحی لیپوساکشن عملی است که نیازمند احتیاط و صبر است تا اینکه فرد مرحله نقاهت را سپری کند .روش های مختلف لیپوساکشن در دسترس است و هر روش منحصر به یک بیمار خاص میباشد و نتایج خاص خود را هم دارد .جراح پلاستیکی که جراحی را انجام میدهد قدرت تعیین اینکه کدام روش کمترین خطر و بیشترین بازده را برای فرد دارد موثر است. .روشهای گوناگون شامل لیپوساکشن بر پایه نیروی مکش ،لیپوساکشن بر پایه نیروی مکانیکی ،لیپوساکشن بر پایه امواج اولترا سوند و لیپوساکشن بر پایه لیزر میباشد .وقتی بهترین روش توسط جراح انتخاب میشود جزئیات جراحی باید توسط جراح توضیح داده شود .
در ذیل هر روش جراحی بطور کامل توضیح داده شده است :

لیپوساکشن بر پایه قدرت مکش

روش استاندارد جهت انجام لیپوساکشن است که در آن یک لوله کوچک که به ان کانولا میگویند با یک برش خیلی کوچک در محل ذخیره چربی تجمع یافته قرار میگیرد . کانولا توسط جراح حرکت داده میشود که سبب شکستن قطعات چربی در لایه بافت چربی میشود . کانولا مانند وکیوم عمل میکند و سلولهای چربی را با قدرت از بدن بیمار خارج میکند. به دلیل اینکه ساکشن بر پایه قدرت مکش نتایج چشمگیر و قابل توجهی دارد یکی از رایج ترین تکنیکهای لیپوساکشن است . بسیاری از بیماران خانم تحت این جراحی جهت حذف چربی های تجمع یافته در ناحیه شکم ،دور کمر، پهلو و ران ها قرار میگیرند.قبل از جراحی متخصص بیهوشی از بیهوشی عمومی جهت تسکین بیمار استفاده میکنند . بسته به محدوده انجام لیپوساکشن میزان بیهوشی محدوده ای بین ۱ تا ۶ ساعت خواهد داشت .بطور معمول این روش سر پایی است ونیاز به بستری به مدت طولانی در بیمارستان را ندارد . با این وجود اگر این روش بطور گسترده یا همراه با روش های دیگر باشد جراح پلاستیک نیاز به کنترل و بستری بیمار به مدت ۱ شب دارد .

لیپوساکشن بر پایه ی نیروی مکانیکی

این روش از نظر کلی به روش سنتی لیپوساکشن بر پایه ی نیروی مکش شباهت دارد . تنها تفاوت این دو روش استفاده از کانولای واقعی در طی جراحی است .در این روش از کانولای مخصوصی با حرکات مکانیکی استفاده میشود که نیاز جراح به حرکات دستی را کم میکند .در حالیکه ابزار مخصوص این روش به تازگی در دسترس جراحان قرار گرفته است بسیاری از پزشکان از این ابزار مخصوص جهت کاهش طول درمان خروج چربی ها از بدن و کاهش دوره نقاهت و کبودی استفاده میکنند .کانولای مخصوص این روش ارتعاشات سریع و کوچک جهت شکستن بافت چربی در مقابل روش سنتی که به صورت دستی انجام میشود صورت میگیرد .

لیپوساکشن بر پایه ی امواج سونوگرافی

در این روش از یک نوع خاصی از کانولا به همراه روش لیپوساکشن بر پایه آن استفاده میشود .کانولا بر پایه ی امواج به دستگاه اولتراسونیک متصل شده و با این روش سلولهای چربی را از هم جدا میکند .این روش اغلب برای چربی هایی که سخت و فیبری هستند استفاده میشود و هدف آن رسیدن به نتایج مطلوب در کنار کمترین کبودی و ناراحتی میباشد . این روش کمتر به عمق پوست نفوذ میکند بنابراین تاثیر کمتری بر روی بافت خونی ،بافت هم بند و نواحی اطراف آن دارد جایی که به طور مطلوبی بیشترین اثر را بر بهبودی فرد دارند .این روش هم مانند روش های لیپوساکشن روشی سر پایی و بدون نیاز به بستری است . در صورتیکه با دیگر روشهای جراحی همراه باشد بیمار جهت بررسی وضعیت و بهبودی باید یک شب در بیمارستان بستری شود .
۳ روش فوق نیاز به تزریق مقداری محلول در محل مورد نظر قبل از انجام عملیات ساکشن دارند .ساختار مایع تزریقی از سالین و ماده بی حسی کننده موضعی میباشد . این مایع در کاهش سلولهای چربی ، کاهش درد و خونریزی در محل خروج چربی ها از بدن تاثیر دارد .
۳ روش فوق از مایع تزریقی جهت انجام جراحی استفاده میشود که به آن لیپوساکشن مرطوب میگویند و به دلیل ایمنی و تکنولوژی جدید این روش نسبت به روش های قدیمی تر که به آنها لیپوساکشن خشک میگفتند; بیشتر استفاده میشود .در لیپوخشک خروج چربی بدون تزریق محلول خاصی به بدن صورت میگیرد .

لیپوساکشن بر پایه امواج لیزر

این نوع ساکشن که به عنوان لیپوی هوشمند شناخته شده است که در سال ۲۰۰۷ در دنیای جراحی معرفی شد وبه عنوان جدیدترین روش لیپوساکشن از آن یاد میشود .مانند ۳ روش فوق در این روش هم برش کوچکی روی پوست ایجاد میکنند .انرژی امواج لیزر توسط یک فیبر لیزری نازک به ذخایر چربی برخورد میکند و سبب انتقال آنها به بیرون از پوست میشود .امواج لیزر به داخل سلولهای چربی نفوذ کرده و آنها را به شکل مایع در می اورد و سپس سبب خروج انها به بیرون از بدن میشوند .اگرچه ابزار مورد استفاده در روش لیپوساکشن هوشمند برای اولین بار توسط سازمان غذا و داروی امریکا جهت انحلال چربی تایید شده است اما این روش همچنان روش نسبتا جدیدی است این روش در حال انجام مطالعات بالینی است تا ایمنی و موفقیتش تخمین زده شود .به دلیل انرژی بسیار قوی امواج لیزر به طور غیرعمدی گرمای بسیار زیادی برای بافت های اطراف خود فراهم میکند که گاها میتواند شامل تورم ، کبودی، سوختگی و بی حسی میشود پس حتما پزشک باید به این عوامل توجه کند.

دوره نقاهت پس از عمل لیپوساکشن

از آنجایکه لیپوساکشن نیاز به برش های کوچکی جهت انجام جراحی دارد این برش ها باید محلی برای خروج مایعات به بیرون از بدن داشته باشد . به این دلیل این برش ها باید تا حدی باز باشند که اجازه خروج مواد را بدهند .این برش ها خیلی زود بهبود میابند اما ضروری است که بیمار از این برش ها به خوبی مراقبت کند تا دچار عفونت نشوند .برای این بیماران برای جلوگیری از ابتلا به عفونت احتمالی آنتی بیوتیک تجویز میشود که باید در زمان مناسب مصرف شود .اگر چه لیپوساکشن روش متداولی است اما بهبودی کامل ان به صبر وحوصله نیاز دارد . به محض انتقال بیمار از بیمارستان به منزل لازم است بسیاری از تحرکات خود را محدود کرده تا سبب تسهیل در بهبودی بیمار شود . محل جراحی باید در دوره کوتاهی تا حدودی بالاتر از سطح بدن باشد.
یک نوع گن فشرده سفت جهت کنترل تورم وکبودی ضروری است /بیمار باید از باند الاستیک به مدت چند روز تا چند هفته بر طبق محدوده ی جراحی استفاده کند / اینکه بیمار احساس ناراحتی و تورم تا چند روز بعد از جراحی داشته باشد کاملا طبیعی است .
اگر چه این عوامل میتواند تحرک بیمار را کم کند اما پیشنهاد احتمالی به بیمار تحت لیپوساکشن این است که تا حد امکان بعد از جراحی در زمان های کم هم تحرک داشته باشد . این تحرک سبب کاهش خطرات ناشی از ایجاد لخته های خون به دلیل ساکن بودن فرد میشود . بسیاری از بیماران بعد از چند روز بر حسب روش و متد مورد استفاده شان به فعالیت های قبلی خود بر میگر دند .با این وجود انجام فعالیت هایی که به قدرت بدنی دارد حتما باید با مجوز پزشک جراح صورت پذیرد .

عوارض لیپوساکشن

عوارض این روش در حداقل ممکن است اما میتواند آزاردهنده باشد . بر حسب اینکه کدام روش برای جراحی انتخاب شده و اینکه فرد نسبت به افراد دیگر قدرت بهبودی بیشتر یا کمتری دارد عوارض احتمالی زیر ممکن است رخ دهند که شامل: کبودی /تورم /کاهش فعالیت های روزنه /ناراحتی و درد / اسکار جای زخم / بی حسی و کوفتگی فرد /عفونیت / خونریزی
بدن از طریق فرایند طبیعی خود سبب طی دوران نقاهت پس از جراحی میشود و این عوارض و ناراحتی ها بعد از مدتی از بین میروند .

نتایج روش لیپوساکشن

اگرچه تحلیل دقیق نتایج این روش نیاز به مدت زمان زیادی است اما موضوع حایز اهمیت این است که فرد با این سایز و شکل مطلوب تا مدت زیادی باقی خواهد ماند و تقریبا روشی دایمی است .لیپوساکشن به طور دایمی سلولهای چربی را ازبین میبرد یعنی حتی اگر بیمار وزن زیادی را به دست اورد سلولهای چربی این ناحیه به تناسب نواحی دیگر رشد نمیکنند .نتایج درمان بسیار واضح و اشکار است و بعد از چند ماه مشهود میشود و مزایای آن برای همیشه شامل حال بیمار میشود به شرطی رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی را فراموش نکند .

هزینه های لیپوساکشن به چه صورت است؟

به دلیل اینکه لیپوساکشن عملی انتخابی و آزاد است هزینه آن به طور معمول تحت پرداخت بیمه قرار نمیگیرد .هزینه های این جراحی بر پایه متغیر های مختلفی از قبیل ناحیه جغرافیایی تحت درمان، هزینه های بیمارستان وامکانات بیمارستانی که جراحی در آن صورت میگیرد، مهارت و شهرت پزشک جراحی که انجام جراحی را به عهده دارد متفاوت است.
روش لیپوساکشن به اندازه ی تعیین متد خاص آن در ایجاد نتیجه مطلوب موثر است که در قیمت هم تاثیر بسزایی دارد .در روش های گوناگون از ابزارهای گوناگون استفاده میشود وبه لحاظ زمانی برخی روشها طولانیتر از بقیه هستند .لیپوساکشن از چند ده میلیون تا چند صد میلیون بر حسب اینکه پزشک چند روش را جهت انجام جراحی انتخاب میکند;موثر میباشد. تعیین دقیق هزینه جراحی قبل از مشاوره با متخصص وجراح آگاه تقریبا غیر ممکن است .فرد علاقمند جهت انجام جراحی باید بداند که آیا جراح وی قیمت مشخص و دقیقی جهت انجام اینکار دارد یا قیمتها با توجه به وضعیت فرد متفاوت است.

خدمات زیبایی

filler injection

جستجو

زیبایی پوست و صورت

fat injection
logo-white

مشاور لاغری و زیبایی شما

کلینیک شمال تهران: ۱۶ ۲۸۴ ۲۸۴

© 2019 لاغری. تمامی حقوق محفوظ است.