اولترازد چیست | موارد استفاده، هزینه، مزایا و عوارض لاغری با اولترازد

با توجه به زندگی ماشینی در عصر حاضر اکثر افرادی که از چاقی رنج می برند دچار چاقی موضعی هستند. از آنجا که جراحی لیپوماتیک به روش سنتی عوارض و هزینه زیادی را به فرد تحمیل میکند ، روشهای نوینی برای رضایت بیماران ابداع شده است. یکی از این روشها اولترازد نام دارد که با استفاده از امواج فراصوت ( فرکانس ایمن حدود ۲۶ تا ۵۰ کیلوهرتز است ) سلولهای چربی را به طور موثر لیز میکند. اولترازد یکی از ایمن ترین روش های لاغری در دنیاست که از حداقل تهاجم برای از بین بردن سلولهای چربی استفاده میکند.

به یاد داشته باشید که اولترازد یک روش کاهش وزن نیست بلکه برای پیکرتراشی و دستیابی به تناسب اندام و لاغری موضعی در نواحی مقاوم به لاغری طراحی شده است.

موارد استفاده اولترازد

روش اولترازد به کسانی پیشنهاد می شود که در برخی نواحی دارای چاقی موضعی هستند یا وزن نرمال یا نزدیک به وزن نرمال دارند ولی چاقی موضعی تناسب بدنشان را بهم ریخته است. این تکنیک به چنین افرادی کمک میکند تا ضخامت بافت چربی در نواحی که با رژیم درمانی و ورزش تغییری نکرده است را کم کنند.

آمادگی قبل عمل اولترازد

حتما برای مشاوره قبل از عمل به یک پزشک ماهر مراجعه کنید. در طول مشاوره بیماری ها و داروهایی که استفاده می کنید را به پزشک اطلاع دهید. تمامی سوالات و نگرانی های خود را راجع به این روش با پزشک خود در میان بگذارید. در جلسه مشاوره پزشک شما را معاینه میکند و ناحیه مورد نظر را با ماژیک مشخص کرده سپس از بدن شما عکسبرداری میکند.

ممکن است پزشک توصیه کند قبل از عمل از داروهای آرامبخش استفاده کنید تا استرس کمتری داشته باشید.
قبل از عمل نیاز به رعایت رژیم غذایی خاصی نیست.

خاطر نشان میکنیم به هیچ وجه روز عمل تنها به کلینیک مراجعه نکنید. در صورت بروز عوارض بعد از عمل مثل سرگیجه، تهوع و … حضور یک همراه کمک بزرگی ست.

نحوه انجام اولترازد

دستگاه اولترازد از یک پروب و لوله فلزی باریک تشکیل شده که از طرفی به دستگاه تنظیم قدرت مکش و از طرف دیگر به مخزن ساکشن متصل است. در ابتدا محل مورد نظر با داروهای بیهوشی دچار بی حسی موضعی میشود. سپس پروب روی پوست قرار میگیرد تا امواج فراصوت را از راه پوست به سلولهای چربی ساطع کند.

امواج فراصوت با ایجاد فشار منفی، حباب های کوچکی از گاز درست میکنند تا باعث شکاف و مرگ سلولهای چربی شوند و چربی را به مایع تبدیل کنند. لوله فلزی باریک که کانولا نام دارد از راه پانچ یا یک سوراخ کوچک وارد بدن میشود تا مایع حاوی سلولهای چربی کشته شده را مکش کند. برای جلوگیری از تحریک اعصاب بدن در پی کاهش اندازه و عدم ورود بدن به فاز شوک فرآیند مکش آرام انجام میشود.

بعد از اتمام عمل پزشک محل سوراخ شده را با چند بخیه کوچک می بندد. با اینکه بیشترین حجم چربی لیز شده با دستگاه خارج میشود مقداری از آن به مرور زمان از طریق سیستم لنفاوی و متابولیکی بدن دفع میشود. جالب است بدانید که گرمایش ایجاد شده با امواج HIFU پوست را برای بازسازی کلاژن تحریک کرده و از افتادگی پوست جلوگیری میکند.

مدت زمان عمل

مدت زمان انجام پروسه اولترازد بسته به اندازه منطقه مورد نظر یک تا سه ساعت طول میکشد.

اولترازد در کدام نواحی قابل استفاده است

از ویژگی های بارز اولترازد این است که میتواند چربی هر ناحیه ای از بدن را تحت تاثیر قرار دهد برخی از این نواحی به شرح زیر است:

باسن، ران ، زانو

چاقی پایین تنه از موارد چاقی موضعی است که به علل متفاوتی ایجاد میشود. جدا از مساله نمای ژنتیکی بدن عدم فعالیت کافی و زیاد نشستن از عوامل دامن زننده به چاقی پایین تنه است. افرادی که از چاقی پایین تنه در عذاب هستند، نمی توانند لباسهای مورد علاقه خود را بپوشند و از تناسب ظاهری فاصله زیادی دارند. این خانمها در انتخاب لباسهای بلند مثل مانتو، پالتو و لباسهای مجلسی گزینه های محدودی دارند و دائما مجبورند بعد از خرید لباسهای بازاری به خیاط مراجعه کنند تا قسمت بالاتنه لباسها را متناسب هیکلشان تعمیر کند. این مردان در انتخاب کت و شلوار مشکلات فراوانی دارند.

از هفت خوان انتخاب و تهیه لباس که بگذریم به شکل راه رفتن این افراد میرسیم که به علت چاقی ران، زانوها در محدوده طبیعی قرار نمیگیرند و شکل ظاهری پا تغییر میکند. عواقب پای چاق و تاثیرات آن از مبحث این مقاله پا فراتر میگذارد و توصیه میکنیم با یک تحقیق اجمالی به اهمیت شکل و بافتهای اندام پا پی ببرید. اولترازد به زنان و مردانی که پایین تنه چاق دارند پیشنهاد می کند در کنار دوره رژیم غذایی و ورزش منظم با کم کردن چربی های باسن، ران و زانو به بدن زیبا و ظریف خود افتخار کنند و گزینه های بیشتری برای انتخاب مدل لباس داشته باشند.

غبغب

به افرادی که حتی با وجود اندام متناسب از وجود غبغب در عذاب هستند مژده میدهیم که با اولترازد تناسب و زیبایی بیشتر را به دست می آورند.

صورت

علی رغم اینکه اکثر افراد بعد از کاهش وزن از لاغری صورت خود ناراحت هستند بعضی از چاقی صورت خود گلایه دارند. به این افراد توصیه می کنیم حتما به روش اولترازد فکر کنند چرا که اولترازد پروبهای ظریفی برای کاهش چربی های ناحیه صورت طراحی کرده تا کبودی، زخم، ورم و خونریزی بعد از عمل را به حداقل برساند.

گردن

امروزه در دنیای مد ظرافت و کشیدگی ناحیه گردن بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. اولترازد به کسانی که از گردن چاق و کوتاه شکایت دارند کمک میکند تا به معیارهای زیبایی جهانی نزدیک تر شوند.

بازو

چربی های شل و آویزان بازو از نتایج ناخوشایند رژیمها لاغری است که تناسب و زیبایی را از افراد دریغ میکند و باعث میشود تا نتوانند بعد از پشت سر گذاشتن یک رژیم موفق لباسهای بدون آستین و زیبای خود را بپوشند. اولترازد به این افراد کمک می کند تا به استایل و تیپ های مطلوب خود برسند و با اعتماد به نفس بیشتری در اجتماع حضور پیدا کنند.

پستان فرعی، پشت بدن، سرمعده، شکم، پهلو

بعضی از خانمها و آقایانی که با هیکل نامتناسب خود در جنگ هستند از این مساله شکایت دارند که بعد از دوره های ورزشی و رژیم های لاغری دچار چاقی موضعی در بالاتنه میشوند و از کاهش وزن خود پشیمان شده و تصمیم می گیرند به وزن قبلی و چاق خود بازگردند تا از بی قوارگی ایجاد شده فاصله بگیرند. اولترازد به این جنگجویان کمک می کند تا بعد از یک دوره ورزشی و رژیم لاغری موفق به فکر چاقی دوباره نباشند و مجبور به تصمیم گیری اشتباه نشوند. اولترازد با کم کردن لایه های چربی در پستان فرعی، پشت بدن، سرمعده، شکم و پهلو به سلامتی و تناسب اندام کسانی که بالاتنه چاق دارند کمک میکند.

ژنیکوماستی

در بین آقایانی که از چاقی موضعی رنج میبرند کسانی هستند که از سینه های بزرگ خود خجالت می کشند و حتی کم کم دچار قوز میشوند تا ناخودآگاه جلوه پستانهای بزرگ خود را کمتر کنند. به پدیده بزرگ شدن پستانهای این افراد ژنیکوماستی میگویند که به دلایل مختلفی ایجاد میشود مثل مصرف برخی داروها، نمای ژنتیکی بدن، چاقی و … اولترازد به این مردان کمک میکند تا با ژنیکوماستی خود مقابله کنند و چربی این ناحیه را کمتر و کمتر کنند و دلیلی برای قوز کردن و بهم زدن انحنای طبیعی ستون فقرات نداشته باشند و با خیالی آسوده لباسهای مورد علاقه شان را بپوشند.

توصیه ها و مراقبتهای بعد از عمل اولترازد

جالب است بدانید بیهوشی موضعی ابتدای عمل باعث بی حسی و کاهش حس درد بعد ازعمل هم میشود . ضمنا حالت خواب آلودگی و بی حسی کمک میکند تا هم استرستان بعد از عمل کم باشد و هم به راحتی استراحت کنید.
بعد از پایان جراحی با توجه به محل جراحی بدن شما را با گن می پوشانند.

مدت زمان پوشیدن گن های مخصوص بسته به منطقه مورد نظر و میزان چربی خارج شده متفاوت است و پزشکتان تصمیم میگیرد که تا چه مدتی به طور شبانه روزی از آن استفاده کنید.

توصیه اکثر پزشکان این است که حداقل یک ساعت بعد از عمل در کلینیک بمانید.
در بیست و چهار ساعت اول بعد از عمل بهتر است یک نفر از شما پرستاری کند تا بهتر استراحت کنید و از اتفاقات ناشی از سرگیجه به محض برخاستن و … جلوگیری شود.

اکثر پزشکان در این مورد اتفاق نظر دارند که به مدت دو روز در منزل استراحت کنید و بعد از آن کم کم به زندگی روزمره خود بازگردید. بهتر است یک تا دو هفته از فعالیت شدید پرهیز کنید.

معمولا بعد از پایان پیکرتراشی داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک و مسکن تجویز میشود. به یاد داشته باشید که داروها را سر ساعت مصرف کنید تا احتمال التهاب و عفونت را کم کنید. بعد از جراحی از محل های بخیه زده ممکن است خونابه و ترشحات خارج شود. این مساله کاملا طبیعی است و نباید از این بابت دچار اضطراب شوید.

گاهی برای رفع کبودی، پیشنهاد میشود ناحیه جراحی شده را ماساژ دهید. بهتر است راجع به نحوه و شدت ماساژ با پزشکتان مشورت کنید.

مهم ترین نکته بعد از درمان با اولترازد و سایر روشهای پیکرتراشی این است که با در پیش گرفتن لایف استایل مناسب ، ورزش منظم و رژیم غذایی مطلوب از بهم خوردن تناسب ایجاد شده حفاظت کنید. در صورت عدم رعایت توصیه های فوق سلولهای چربی باقی مانده در بدن با بزرگ شدن و انباشتن چربی مجددا باعث چاقی موضعی مجدد میشود. البته این چاقی در حد بهم خوردن تناسب ایجاد شده است و نمی تواند فرد را به شکل قبل از عمل برگرداند.

مدت زمان ماندگاری روش اولترازد

نتیجه درمان با اولترازد حتی پس از پایان عمل آشکار میشود ! تغییرات در مدت چهار تا شش هفته واضح میشود و بهترین نتیجه حدود سه تا شش ماه بعد مشخص میشود. پس بهتر است بعد از اولترازد صبور باشید و با رعایت رژیم غذایی و نرمش و ورزش شاهد ظرافت روزافزون بدن خود باشید.

عوارض احتمالی روش اولترازد

تمامی روشهای پیکرتراشی معایب و مزایای خاص خود را دارند و هیچ روشی به طور قطعی برای همه افراد مناسب نیست. در واقع هر روشی برای اهداف خاصی طراحی شده که اولترازد هم از این قاعده مستثنی نیست.

با توجه به سیستم ایمنی افراد مختلف شدت و میزان عوارض احتمالی ممکن است متفاوت باشد . بعد از تمامی جراحی های پیکرتراشی عوارض نامبرده اجتناب ناپذیر است ولی در اولترازد با توجه به اینکه تهاجم به حداقل رسیده ، این پدیده ها کمرنگ تر از سایر اعمال جراحی دیده میشود

درد و ناراحتی و قرمزی و کبودی برای چند روز
سوزش محل بخیه
ضعف
تهوع و استفراغ
ترشح از محل زخم نهایتا به مدت دو روز

مورد دوم این است که برای چاقی کلی کاربرد ندارد و برای کاهش چاقی موضعی طراحی شده است.
مورد سوم هم این است که برای افرادی که پوست افتاده و شلی دارند توصیه نمیشود. با این که گرمای ایجاد شده در اولترازد به سفت شدن ولیفتینگ پوست منجر میشود ولی در کسانی که به طور کلی پوست شل و آویزانی دارند نتایج چندان موفقی ایجاد نمیکند.

البته امروزه روشهای جانبی در کنار اولترازد برای کمک به این افراد ابداع شده است و پزشکان متخصص با توجه به علم و مهارت خود بهترین گزینه را به این افراد معرفی میکنند.

مزایای روش اولترازد

اولترازد با توجه به اینکه از روشهای نوین پیکرتراشی است ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد که به ذکر این موارد می پردازیم:

مناسب برای ایجاد ظرافت در اندام
کشیدن پوست و تحریک کلاژن سازی
کمترین میزان کبودی با بیشترین سرعت رفع آن
کمترین میزان خونریزی و ترشح
عدم نیاز به تزریق خون بعد از پایان پیکرتراشی
کمترین آسیب بافتی و ورم
کاهش چشمگیر خستگی تیم جراحی حین عمل
حداقل اسکار و جای زخم
بهبودی سریعتر
مدت جراحی کوتاهتر
واجدین شرایط عمل
با اینکه روش اولترازد از ایمن ترین روشهای پیکرتراشی است اما برخی افراد با شرایط خاصی از لحاظ سلامتی بدنی دارند نباید دست به چنین اقدامی بزنند. همانطور که همه می دانیم عمده هدف روشهای لاغری و پیکرتراشی کمک به حفظ تناسب بدن و سلامتی است و نباید با پافشاری به انجام چنین جراحی هایی سلامتی افراد را به خطر انداخت. مواردی که در آنها از روش اولترازد اجتناب میشود به ترتیب زیر هستند:

در درجه اول زنانی که در دوره بارداری و شیردهی هستند نباید به پیکرتراشی فکر کنند. با توجه به تغییر فیزیولوژیکی بدن در بارداری و بعد از زایمان که تمامی بدن از جمله بافت چربی را تحت تاثیر قرار می دهد اقدامات پیکرتراشی به صلاح نیست. ضمنا تاکنون تحقیق جامعی راجع به تاثیر اعمال جراحی لاغری و پیکرتراشی مادر بر روی جنین و نوزاد انجام نشده است.

در درجه دوم بیمارانی که از سلامت کافی سیستم ایمنی برخوردار نیستند کاندید چنین عملی نمیشوند مثل افرادی که بیماری دیابت دارند یا مبتلایان به سرطان.

در درجه سوم افرادی که بیماری قلبی عروقی شدید دارند یا مبتلایان به بیماریهای خونریزی دهنده یا افرادی که به تازگی سکته کرده اند نیز برای چنین عملی قوت لازم بدنی را ندارند.

ضمنا افرادی که بیماریهای پوستی به خصوص در مناطق مورد نظر دارند هم کاندید پیکرتراشی به روش اولترازد نیستند.

منبع : لاغری.com

خدمات زیبایی

filler injection

جستجو

زیبایی پوست و صورت

fat injection
logo-white

مشاور لاغری و زیبایی شما

کلینیک شمال تهران: ۱۶ ۲۸۴ ۲۸۴

© 2019 لاغری. تمامی حقوق محفوظ است.